TOGÜ Güneydoğu Asya’nın En Büyük Eğitim Fuarında

TOGÜ Güneydoğu Asya’nın En Büyük Eğitim Fuarında

  •  26 Kasım 2019 Salı
  •  626 Görüntüleme
  •  Yazdır

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Universiti Teknologi Malaya’nın ev sahipliğinde Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen Güneydoğu Asya’nın en büyük eğitim fuarı olan APAIE 2019’a katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin ŞAHİN başkanlığındaki Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi heyetinde Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Kubilay ÖZYER ve Erasmus Kurum Koordinatörü Dr. Fehim KURULOĞLU yer aldı. “Asya Pasifik Yüksek Öğreniminde Farklılıklar ve Birliktelikler” temasıyla bu yıl 16.sı düzenlenen APAIE 2019, 82 ülkeden 450’ye yakın yükseköğretim kurumu ile yaklaşık 3500 katılımcıyı ağırladı. Fuarda “Education in Turkey” standında Türkiye’den gelen diğer üniversiteler arasında yer alan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi birçok farklı ülkeden üniversiteyle Erasmus, Mevlana ve MoU anlaşmaları imzalamak üzere görüşmeler gerçekleştirdi. Bu kapsamda Malezya, Hindistan, Bangladeş, Taiwan ve Endonezya’nın önde gelen üniversiteleri ile ikili işbirliği anlaşmaları imzalayan TOGÜ heyeti gelecekte imzalanması muhtemel birçok anlaşmanın ön görüşmelerini de tamamladı.

25-29 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenen APAIE 2019’un ilk gününde Universiti Teknologi Malaya (UTM) tarafından düzenlenen “Uluslararası Akademik ve Araştırma İşbirlikleri” başlıklı bir oturum düzenlendi. Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin ŞAHİN’in onur konuğu olduğu toplantıya TOGÜ heyetinin yanısıra farklı ülkelerden birçok üniversite heyeti de katıldı. Fuarın ikinci gününde ülkemizin yurtdışındaki en önemli temsilciliklerinden biri olan Yunus Emre Enstitüsü’nün Kuala Lumpur temsilciliği de ziyaret edilerek temsilcimiz Sayın Dr. Ömer ALTUN ile görüşüldü ve üniversitemizin gelecekte Malezya’daki çalışmalarda sunabileceği olası katkılar üzerinde duruldu.

Fuarın üçüncü gününde Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nin davetlisi olarak burada yapılan programa katılan Prof. Dr. Bünyamin ŞAHİN başkanlığındaki heyetimiz karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Ayrıca aynı günün sabahında APAIE’ye katılan rektör ve rektör yardımcılarının davetli olduğu ve üniversitelerin geleceğinin tartışıldığı Round-Table etkinliğinde yer alındı.

Fuarın son gününde Universiti Kuala Lumpur rektörünün Türk, Alman, İspanyol ve Japon heyetleri onuruna verdiği akşam yemeğine katılan heyetimiz uluslararası temaslarını tamamlamasının ardından yurda döndü.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi B Blok, Zemin Kat, TOKAT Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.